On my mind / 7

EN: My main focus for the last couple of months was - and still is - to gain focus. You know, follow things through but don't get too anxious if they necessarily don't work out or if I realize I don't want go through halfway in. Recently, I became enchanted by the Japanese wabi-sabi philosophy and acceptance. Acceptance of imperfection, transience and the fact that you can't truly ever start over with a clean slate in real life - and the true beauty of this. I guess it's okay to carry a few unfinished or "broken" things and projects on your back. You can build on them or turn them into something great eventually.

CZ: Největší položkou na mém wishlistu posledních pár měsíců bylo - a vlastně stále je - zlepšení vlastní soustředěnosti a určitého směřování. Zkrátka věci dotahovat anebo se nehroutit z toho, že dotáhnuté nejsou anebo že nemohou dopadnout tak, jak jsem si naplánovala. Naprosto mě okouzlila japonská filosofie wabi-sabi. Její příjetí nedokonalosti, pomíjivosti a přijetí faktu, že v reálném životě zkrátka nejde začít s čistým štítem - a je to normální. I na nedokonalých a nedokončených věcech a projektech, které si člověk táhne za sebou, se totiž dá stavět a právě z nich nakonec může vzniknout něco naprosto skvělého.

Read More
Adela Chloe Comments
Night stand

EN: If you'd ever peek into my bag to get a glimpse of my personality through "What's in your purse" story, I can assure you it would a great chaos and a mixture of all things ranging from a bunch of seaweed and 3Bit wrappers, tangled bracelets I will never wear again, a crumpled tissue, a pen that may or may not work, three to four pairs of sunglasses, loose raisin covered in white chocolate all the way to my Macbook air with more bruises than my knee from when I was 5. Not the most practical welter to carry around on a daily basis - I agree. 

Luckily, when it comes to my nightstand possessions - which I find as personality revealing and maybe even a little more intimate - I keep things concise and as essential as possible. This is my current selection of what I love to put on before I say good night (and fall asleep about 2mins later): the Propolis lipbalm by OnestMěsíček oil by JaGaia and Advanced Night Repair Eye gel by Estée Lauder.

CZ: Kdybyste se někdy chtěli podívat do mojí kabelky, abyste odhalili moji osobnost, nedoporučila bych to. Objevili byste asi jen chaos  a podivný mix všeho možného - od obalů od solených mořských řas a 3Bitek, přes zamotané náramky, které už si na sebe nikdy nevezmu, zmačkaných kapesníků, propisky, která možná píše, možná ne, tří až čtyř párů slunečních brýlí, rozinky v bílé čokoládě na útěku až po Macbook Air, který je víc omlácený a poškrábaný, než já v 5ti letech. Není to nejvíc praktická zátež na každý den, ale co vám budu povídat.

Naštěstí, co se týká nočního stolku - který mi k odhalení něčí osobnosti přijde také super, ne-li ještě lepší - jsem ve volbě mixu trochu střídmější. Toto je moje aktuální beauty trojka, kterou na střídačku používám před spaním: balzám na rty Propolis od Onest, olej Měsíček od JaGaia a Advanced Night Repair Eye gel od Estée Lauder.

Read More
beautyAdela ChloeComment
Colour swap

EN: The last time I went for colour, I still had one "never have I ever" in front of me. Bleaching my hair. So this time, when we got this idea of colour swapping before summer with Pauli, I knew I simply had to experience the whole process.

CZ: I když jsem minule odcházela s barvou před létem, pořád předemnou viselo jedno "zatím nikdy". Odbarvení. Takže tentokrát mi bylo jasné, že když jsme si před prázdninami rozhodli s Pauli změnit look, musela jsem do toho jít se vším všudy a zkrátka po hlavě.

Read More
DIY / Fluffy monsters

EN: Being a bit introvert and having hard time finding new friends? Try wearing these fluffy monsters on your feet and it shall never be a problem again. They make people look, they make people smile and they make people turn around and talk to you.

CZ: Máte problém si najít přátele, protože jste strašně introvertní? Zkuste na den nasadit tyhle chlupaté příšerky a nové známosti nebudou problémem. Každý si jich všimne, každý se nad nimi pousměje a většině to nedá, a jde se na ně zeptat.

Read More
DIYAdela ChloeComment
Postcard from Porto

EN: What gets on your nerves at first is the hardest thing to let go off once it's over, so just as I finally got to appreciate the Portuguese mode and the very relaxed attitude that seems to linger in the air across the whole country, we are slowly on our way back home in Prague. Just a tiny hello from our trip full of sun, azulejos and wine here for you and much more to follow soon. But let's not rush it. In the meantime - #najPortugal.

CZ: To, co vás ze začátku nejvíce štve, je nakonec to, po čem se vám nejvíce stýská. A tak, když už jsem konečně najela na ten příjemně pomalý způsob života, kterým Portugalsko dýchá snad celé, jsem pomalu, ale jistě, na cestě domů. Tu je malý pozdrav z prosluněných dnů plných chození, azulejos a vína a více povídání už zanedlouho. Mezitím - #najPortugal.

Read More